Jak dbać o lakier samochodowy?

O ogólnej wizualnej estetyce auta świadczy nieskazitelny lakier, wolny od rys, odprysków, ubytków i wgnieceń. Niemniej to właśnie pokryta lakierem karoseria jest narażona na działanie licznych szkodliwych czynników zewnętrznych. Jak zatem pielęgnować lakier samochodowy, aby zawsze prezentował się doskonale?

Car-detailing – idealny lakier w zasięgu ręki

Proces car-detailingu należy rozumieć jako ogół działań podejmowanych w celu wyczyszczenia, odnowienia i zabezpieczenia lakieru naszego pojazdu. Dzięki usłudze car-detailingu można zachować na dłużej wygląd samochodu, taki jaki bezpośrednio po zakupie z salonu dealera.

Na proces car-detailingu składa się:

  • dekontaminacja,
  • mycie pojazdu,
  • przygotowanie powierzchni lakieru,
  • korekta lakieru,
  • zabezpieczenie karoserii.

Dekontaminacja

Pod pojęciem dekontaminacji należy rozumieć proces, w wyniku którego z powierzchni lakieru można pozbyć się substancji smolistych i osadów metalicznych. Dokonuje się go z wykorzystaniem odpowiedniego środka dekontaminacyjnego, który nanosi się za pomocą spryskiwacza na nadwozie auta. Po spłukaniu lakieru czystą wodą jest on gotowy do gruntownego mycia.

Mycie karoserii

Po dekontaminacji można przystąpić do właściwego mycia lakieru samochodu, najlepiej przy użyciu szamponu do mycia o neutralnym ph, który będzie całkowicie bezpieczny dla lakieru. Mycie przeprowadzamy ręcznie, wykorzystując do tego celu rękawicę do mycia lub gąbkę. Pamiętajmy, aby pianę i brud spłukiwany z auta nie trafiał do wiadra z czystą wodą do mycia. Dlatego najlepiej naszykować sobie dwa wiaderka na czystą i brudną wodę. Po umyciu należy wysuszyć lakier samochodu przy użyciu specjalnych ręczników – chłonnych i miękkich, zwykle wykonanych z mikrofibry, która nie rysuje lakieru.

Przygotowanie powierzchni lakieru

Na suche nadwozie nanosimy glinkę, która ułatwi oczyszczenie lakieru z nieczystości. Glinka ma postać śnieżnobiałej masy plastycznej, która łatwo usuwa zaschnięte i niedomyte resztki na lakierze. Glinkowanie lakieru jest bardzo proste – wystarczy przesuwać glinkę po lakierze do momentu, kiedy nie będą już na jego powierzchni wyczuwalne jakiekolwiek nieczystości.

Korekta lakieru

Przy użyciu pasty ściernej i pada maszyny polerskiej, albo ręcznej polerki, tam gdzie jest to konieczne, można dokonać polerki lakieru. Ręczne polerowanie przyczyni się do odświeżenia lakieru, ale nie usunie większych rysek.

Zabezpieczenie nadwozia

Ostatnim etapem pielęgnacji lakieru samochodowego będzie  zabezpieczenie go powłoką kwarcową, nakładaną na lakier w postaci płynu, który w kontakcie z powietrzem krystalizuje się, albo z wykorzystaniem wosku.

W ten sposób lakier będzie lśnił czystością, a na dodatek będzie zabezpieczony przed szkodliwym działaniem zróżnicowanych czynników zewnętrznych.